Kāds ūdens kaitē ādai?
Ziemā tik ļoti gribas sasildīties… Un karsta duša vai vanna nereti šķiet tieši laikā, lai palutinātu sevi. Liekas jau – kādēļ nē? Ja reiz šis rituāls drēgnās dienas var padarīt baudāmākas – kādēļ to sev liegt? Taču cik bieži mēs padomājam, kā par to jūtas mūsu āda? Jo ne viss, kas mums šķiet patīkams, ādai nāk par labu.
Mūsu āda ārkārtīgi bieži ir saskarsmē ar ūdeni – īpaši ziemā, kad vairāk mazgājam arī rokas, lai izvairītos no dažādiem vīrusiem. Šeit visai intuitīvi biežāk izmantojam karstu ūdeni, lai sasildītos. Tāpat ir arī ar karstajām dušām, vannām, sejas mazgāšanu, kur neapzināti ūdens krānu griežam siltā ūdens virzienā. Tas nenozīmē, ka uz visiem laikiem jāatsakās no karstas vannas vai roku sasildīšanas patīkami siltā ūdenī, tikai mēģini to darīt pēc iespējas retāk.
Vienlaikus, ūdenim biežāk nonākot saskarsmē ar ādu, varam pamanīt, ka āda ir sausāka, kā parasti. Būtiskas izmaiņas var novērot tieši sejas un roku ādā. Sejā var palielināties poras, pastiprināties tādas ādas slimības, kā pūtītes vai ekzēma. Savukārt, rokas var palikt izteikti sausas, āda var lobīties un šķelties. Abos gadījumos visdrīzāk ir bojāts dabīgo eļļu aizsargslānis. Protams, ir indikācijas, kuru dēļ būtu vērts doties pie dermatologa vai kosmetologa, taču nav izslēgts, ka pie vainas varētu būt arī pārāk ciets ūdens.
3 iemesli, kādēļ ādai kaitēs karsts ūdens
Sarunā ar sertificētu skaistumkopšanas speciālisti kosmetoloģijā Intu Rozenbergu noskaidrojām, ka bieža saskarsme ar karstu ūdeni var ievērojami pasliktināt ādas stāvokli. Kādēļ vēl būtu vērts pamainīt savus ikdienas paradumus, kā mazināt ūdens negatīvo ietekmi uz ādu, vai ziemā dot priekšroku vēsam vai pat aukstam ūdenim?
- Ilgstošas, karstas dušas var veicināt ādas izžūšanu un noārdīt dabīgo ādas eļļu slāni. Šāda ūdens ietekmē tiek bojāta epiderma, kas palīdz saglabāt dabīgo ādas mitruma līmeni. Lai no šī izvairītos, labāk nododies 5 – 10 minūšu garai procedūrai mērenā ūdens temperatūrā.
- Karsts ūdens bojā matu folikulu un galvas tauku dziedzerus. Ilgtermiņā neatbilstoša ūdens temperatūra var ietekmēt matu izskatu un pat veicināt matu izkrišanu vai padarīt tos plānākus.
- No lasītā varētu noprast – ņemot vērā, ka karsts ūdens padara ādu sausāku, tā ietekmē visdrīzāk mazinātos pūtītes un poras. Patiesībā – ir gluži otrādi. Silts ūdens pastiprināti bojā ādas lipīdu slāni un sašķeļ dabīgo membrānu, kā arī veicina dabīgo aizsargvielu iztvaikošanu, attiecīgi tas rada labvēlīgu vidi pūtītēm un porām.
Īpaši negatīva būs karsta ūdens ietekme uz sejas ādu, jo tā visbiežāk pakļauta ārējās vides ietekmei. Ja vēlies uzlabot sejas ādas stāvokli, izmēģini paradumu maiņu. Izmēģini seju mazgāt tikai ar vēsu ūdeni vai vēl labāk, ja iepriekšējā vakarā ledus trauciņā sasaldēsi kumelīšu tēju. Nākamajā rītā ar šo ledus gabaliņu pārej pāri sejas ādai. Šis būs brīnišķīgs veids, kā pamodināt sejas ādu ārkārtīgi uzmundrinošā un veselīgā veidā. Turklāt – kumelīšu tēja arī nomierinās, līdzsvaros ādu un nāks par labu tās veselībai.
Rūpes par ādu, ja mājās ir ciets vai kaļķains ūdens
Ciets, tāpat kā karsts ūdens, arī var sagādāt ne mazums problēmu ar ādu. Kā saprast, ka Tavās mājās ir ciets ūdens? Pēc roku mazgāšanas, iespējams, uz rokām paliek ziepju atliekas. Uz traukiem, dušas vai ūdens krāna visdrīzāk manīsi baltus traipus. Tāpat, ja uzturā lieto ūdeni no krāna, iespējams, jutīsi kaļķainu dzeramā ūdens piegaršu.
Kā par to varētu justies Tava āda? Ziepju vai mazgāšanas līdzekļu paliekas uz ādas aizsprosto poras, kā rezultātā var pastiprināties dažādas ādas slimības, tostarp pūtītes un ekzēma. Minerālu uzkrāšanās ūdenī var bloķēt mitruma iekļūšanu ādā. Līdz ar to, jau tā sausā, kairinātā un, iespējams, niezošā āda nevar absorbēt tik nepieciešamo mitrinošo krēmu. Tāpat cietais ūdens var pastiprināti veicināt grumbiņu veidošanos.
Pilnībā novērst iepriekš radušās problēmas visdrīzāk būs iespējams tikai tad, ja izdosies novērst cēloni, uzlabojot krāna ūdens kvalitāti. Un tomēr, ja tas nav iespējams, sejas ādu pēc mazgāšanas nepieciešams papildus tonizēt ar toniku vai micelāro ūdeni. Šādi tā labāk uzsūks sejas krēmu – līdz ar to āda tiks pakļauta mazāk riskiem. Savukārt ķermeņa ādai nenāks par ļaunu ik pa laikam maigām, masējošām (ne berzējošām) kustībām izmantot attīrošu un barojošu skrubi, lai atbrīvotu ādu no atmirušām šūnām.
Lai Tev izdodas!
Mīlestībā,
Maija Rieksta-Riekstiņa
Vegan Fox radītāja un vadītāja